Proto bez ohledu na to, jestli měl textař před nástupem k nám na vizitce senior nebo junior, prochází prvních několik týdnů či měsíců zaučováním do revizního systému.
V Obsahovce totiž na každém textu pracujeme minimálně ve dvou. První z nás ho napíše, druhý mu na něj dá zpětnou vazbu. Panuje u nás shoda, že zpětná vazba (= revize textu) je jednou z největších výhod práce v Obsahovce. Dar, který
Zpětná vazba totiž sáhne na váš text, ze všech stran ho ohmatá, orve nepotřebné části a vrátí na vylepšení. A takových „dárečků” denně rozdáme i přijmeme přibližně 3–5.
Především poslední bod je důležitý. Revize často sráží ego copywritera zpět k základům řemesla. A to každého, kdo už roky píše a má pocit, že píše skvěle, bolí. Proto nikdy nezapomínejte na pokoru a nemyslete si, že už jste se propsali k dokonalosti.
Zpětnou vazbu u nás dostává každý, včetně nováčků. Revizních zbraní se u nového přírůstku ujímají vždy senior copywriteři, tedy ti, kteří mají s dáváním zpětné vazby nejvíce zkušeností.
Po zrevidování prvního textu dostane nováček vzkaz od svého revidujícího. A ten obvykle začíná slovy „Neděs se.”
„Revidovat nováčkovi je výzva, na kterou se vždycky těším. Obvykle do textu hodně zasahuji, zároveň však musím každý svůj návrh nebo komentář pečlivě vysvětlit a odargumentovat, takže tím procvičuji i sám sebe.“
Jan Novák
— Copywriter, Hook & Tell
Přes všechnu přípravu, nastudování podkladů od klienta i dlouholeté zkušenosti je první text nováčka vždy přeškrtaný a hustě okomentovaný. A to revidující ještě mnohdy dodává, že text byl dobrý, jen je potřeba zapracovat na „několika drobnostech”. Když ale čerstvá posila copy týmu vidí například 90 komentářů a návrhů, cítí se spíše neschopně.
Nejhorší zprávou pro zdrchaného nováčka je, že v podobném stavu se mu v prvních týdnech vrátí většina textů. A to už je silný nápor na sebevědomí každého copywritera.
Z našich zkušeností si psavci (nejen v Obsahovce) prochází 3 fázemi přijímání revizí. Etapy přichází postupně a druhá s třetí fází se střídají.
V této fázi to copywriteři někdy vzdávají a raději z pozice odchází. Na vině je obvykle nedostatečná práce s emocemi a špatně pochopený smysl revize.
„Po první revizi jsem se cítila samozřejmě špatně. Naštěstí jsem ale byla revidujícím jedním dechem ujištěná, že takovou první revizi dostávají všichni a že můj text je na tom dobře. Tak mě to vlastně potěšilo.“
Michaela Tabakovičová
— Copywriterka, Obsahová agentura (Hook & Tell)
Aby vám copywriter z týmu neutekl, musíte s jeho vnímáním revize pracovat. Nikdy ho nenechte viset ve vzduchoprázdnu pouze s tím, že si „to časem sedne”. Tady je několik ozkoušených postupů, které vnímání přísné revize o dost vylepší.
„Má první revize se týkala článku pro kosmetickou firmu. Vzpomínám, že jsem na to koukala skrz prsty, jako když koukáte na horor a víte, že přijde lekací scéna. Po první revizi jsem se cítila odhodlaně. Těch poznámek bylo méně, než jsem čekala. Když jsem tedy zjistila, že to nebyl takový trapas, každou další revizi jsem přijímala beze strachu. Určitě mi pomohl revizní slovníček. A taky si všechny své chyby a poznámky přepisuji a vracím se k nim. Některé chyby jsem opakovala/opakuji a tohle mi pomáhá jim předcházet.“
Lidmila Maršálková
— Copywriterka, Obsahová agentura (Hook & Tell)
Pohlídejte také, aby k revizím všichni přistupovali se stejným cílem – vylepšit text. V revizích totiž nesmí hrát roli osobní vztahy.
Posledním krokem v životě nováčka na revizní cestě je chvíle, kdy začíná revidovat ostatním. V Obsahovce nejprve reviduje texty seniorům, od zkušených matadorů totiž dostane i zpětnou vazbu na svoji revizi.
Nová odpovědnost otevírá další dimenzi revizí. Nad textem totiž najednou nováček uvažuje na více úrovních.
„Hodně mě posunulo, když jsem po konci zkušebky začala revidovat kolegům. Nad texty jsem se naučila přemýšlet jiným způsobem, to mi pomáhá i ve vlastním psaní. Klíčové pro mě je, abych při revizích neměnila styl autora. Učím se podporovat mnou navrhované změny argumenty a co neumím odůvodnit, to neopravuji. Zdaleka přitom nejde jen o gramatické jevy a stylistiku, ale třeba i o logiku textu a uspořádání informací.“
Michaela Tabakovičová
— Copywriterka, Obsahová agentura (Hook & Tell)
Důležitá poznámka na závěr. Neexistuje dokonalá nebo správná revize a dva copywriteři opraví některé jevy jinak. Ale díky jednotným pravidlům a směřování revizí jste schopni ve firmě dosáhnout přibližně 80% shody bez ohledu na to, kdo text reviduje. Zbývajících 20 % revizí a námětů na zlepšení bude vždy subjektivní.
Revize nás hodně zajímají a vidíme v nich obrovský potenciál k posunu copywritera. I proto jsme spustili Rozvojový kurz pro copywritery, ve kterém se měsíc věnujeme textům účastníků a systematickou zpětnou vazbou je posouváme kupředu.