Landing page je první stránka webu, na které „přistává“ návštěvník. Může to být homepage, produktová stránka, ale také článek blogu.
Obvykle se na ni klient dostane proklikem z placené reklamy, nebo třeba odkazu v newsletteru či v postu na Facebooku.
Úkolem landing page je dovést návštěvníka k tomu, kvůli čemu na odkaz kliknul. Z vašeho pohledu je to konverze, akce, kterou jste si stanovili jako cíl. Může to být například:
Jak tedy napsat landing page tak, aby z návštěvníka dokázala udělat vašeho zákazníka? Nedělejte z ní rozcestník. Žádné odlákávání na jinou stránku webu, ani na ten článek, který by si podle vás měl na blogu přečíst. Na to bude čas jindy, nebo už byl a není to teď vůbec důležité.
Z landing page vede ideálně jen jediná cesta – ke konverzi. A pravděpodobnost, že se uživatel touto cestou vydá, je vyšší, pokud nepotká odbočky. Jakmile u vás člověk přistane, prostě ho vezměte za ruku a doveďte až do cíle.
Tohle dokážete dobrým textem, který návštěvníka polapí, po cestě ujistí, že jde správně, a nakonec popostrčí udělat poslední kroky.
Při jeho psaní mějte na mysli odpovědi na tři otázky:
Představte si, že jedete na výlet. Sednete do autobusu s cílovou stanicí, kam chcete jet. Pokud by vás po otevření dveří čekalo jiné místo, nadšení nebudete. Nejspíš vynadáte řidiči, vystoupíte a počkáte na zpáteční spoj.
Podobně to funguje i s landing page. Uživatel brouzdá internetem a když klikne na reklamu, čeká, že se ocitne přesně tam, kam ho reklama nalákala. Proto musí na landing page hned vidět něco, co zahlédl v reklamě – logo, stejnou grafiku nebo nadpis, který ho uklidní.
Nadpis landing page by měl být:
K nadpisu můžete přidat ještě o trochu delší podnadpis. V něm máte šanci rozvést a vysvětlit, co se nevešlo do titulku.
Hned pod nadpisem má své místo to nejlepší a nejzajímavější z celého sdělení. Tady přichází vaše chvíle vytáhnout trumfy z rukávu. Může to být třeba skvělá a kvalitní fotka, zajímavé video, ukázka nového produktu.
Ani to ale nemusí návštěvníkovi k rozhodnutí stačit. Máte sice jeho pozornost, asi se mu nabídka líbí, ale něco tomu chybí, na něco ještě čeká. To může být třeba soupis výhod – naservírujte mu je třeba v bodovém seznamu pod sebou.
Skvěle fungují také reference. Od zákazníků, nebo odborníků, kteří vás doporučí. K citaci doplňte fotku a jméno. Budou tak důvěryhodné a nového klienta tím spíš přesvědčí.
Je to tady. Návštěvník landing page má jasno, chce od vás nakoupit, stáhnout e-book nebo třeba začít odebírat newsletter. Na vás už je jen mu ukázat, jak na to.
Stejně jako musí být celá cesta dobře značená, zvýrazněte i cílový bod. Tím je na landing page CTA tlačítko. Musí:
Napsat super CTA není taková hračka, jak by se na první pohled mohlo u tak krátkého textu zdát. Dejte si na něm opravdu záležet.
V CTA používejte aktivní tvary sloves, buďte konkrétní a vyvolávejte pocit, že na tlačítko musí kliknout co nejdřív, aby mu skvělá nabídka neutekla. A nezapomeňte mu tu hlavní výhodu ještě jednou zopakovat, aby jasně věděl, co kliknutím získá.
Landing page:
Možná se opakujeme, ale je to opravdu důležité. Při psaní vždy myslete na čtenáře a na to, co pro něj váš výrobek nebo služba znamená, jaké výhody mu přinese. O těch pište.