V Melown Technologies nás oslovili týden před začátkem IT veletrhu s poptávkou na sepsání scénáře k prezentačnímu videu. Ve čtvrtek došla poptávka, v pátek jsme nabírali podklady a ještě ten den jsme dokončili scénář.
Video si klient na základě scénáře sám natočil i sestříhal a za pár dní ho už promítal na veletrhu. A protože se jim náš přístup k tvorbě obsahu líbil, spolupracovali jsme dál. Přetextovali jsme stávající inzeráty a napsali nový náborový web. Abychom spolupráci uchopili strategicky, zahájili jsme ji workshopem se zaměstnanci.
„Vývojářů je na trhu práce nedostatek, a proto o ně musí firmy jako Melown Technologies soupeřit s desítkami dalších. Už od začátku nám ale bylo jasné, že Melown Technologies má výhodu v tom, že jejich zaměření je pro potenciální vývojáře atraktivní. Nevyvíjeli by další účetní systém, ale zajímavé nástroje pro 3D modelování krajiny. Na tom jsme obsah vystavěli.“
Libor Kamenský
— Copywriter, Hook & Tell
Lidí z IT oboru je na trhu nedostatek. Dostat je k sobě do firmy se daří díky pádným argumentům. Na workshopu jsme se je snažili zjistit.
Abychom získali ještě hlubší vhled, rozeslali jsme mezi nováčky v Melown Technologies dotazník. Zajímalo nás například:
Na základě informací z workshopu a dotazníků jsme vytvořili komunikační manuál pro náborovou komunikaci, který poslouží nejen nám, ale také všem ostatním, kdo v Melown Technologies nábor řeší, a to na roky dopředu.
Jako hlavní argumenty při komunikaci s potenciálními kandidáty jsme využívali 6 pilířů náborové komunikace, které jsme pro Melown Technologies nastavili. A to v inzerátech, na sociálních sítích a později i na náborovém webu.
Klíčovým prvkem náborové komunikace byly 3D vizualizace, se kterými se kandidáti měli setkat v každém kroku výběrového řízení. Na první dobrou totiž musí být zřejmé, že vývojáři v Melown Technologies nevytváří klasické byznys aplikace, ale vizuálně atraktivní a cool produkt.
I z tónu komunikace musí znít, že jde o živou firmu s rozsáhlým know-how, která je nadšená do technologií a inovací. S kandidáty komunikuje narovinu, stále však uctivě a profesionálně. Mluví jednoduchým přátelským jazykem, ale nepouští se do přehnaně kreativních obratů.
Nejdříve jsme vytvořili stručný popis společnosti a zaměstnaneckých benefitů, který jsme následně používali v inzerátech. Abychom dokázali přesně vystihnout požadavky na jednotlivé pozice, před textováním každého inzerátu jsme si s klientem volali. Nejčastěji jsme se potkávali ve složení: copywriter, HR manažerka a 2 team leadeři.
Zjišťovali jsme, co musí kandidát splňovat, aby se mu na dané pozici dařilo, a snažili se co nejvěrněji popsat náplň jeho práce. Každý inzerát jsme navíc doplnili o citaci team leadera.
Inzeráty jsme tvořili dvojjazyčně – česky a anglicky.
Firemní kulturu a benefity jsme využili i v textaci nového webu. Uchazečům jsme na něm také přiblížili, čím se který tým zabývá, nebo jak vypadají moderní prostory kanceláře s výhledem na Vltavu. Nezapomněli jsme zmapovat ani průběh výběrového řízení. A na závěr jsme i tady hlavní sdělení HR komunikace podpořili reálnými citacemi od zaměstnanců.
A co říkají čísla? V červnu klient sháněl 10 vývojářů. Do konce roku se mu podařilo nabrat 8.
Do týmu se i nadále hlásí lépe kvalifikovaní uchazeči, takže se HR oddělení nemusí prokousávat nerelevantními životopisy.