Když jsme se s HARDWARIEM pustili do řešení tohoto komunikačního oříšku, neměli ještě pro stavebnici a vzdělávání jasně definovaný vizuální styl, pouze několik svých ukázkových ilustrací.
Chtěli jsme, aby byl styl atraktivní pro mladou cílovou skupinu, proto jsme rovnou přemýšleli, jak zapojit vizuálně lákavé ilustrace, které použijeme nejen v příručce, ale i v obsahu pro web.
V HARDWARIO ze začátku trvali na zachování původního vizuálního stylu, ale když jsme jim ukázali návrhy nového provedení od našeho interního grafika, byli z něj nadšení. Jediným přáním bylo, aby děti na obrázcích byly ve věku cílovky, tedy 12 až 18 let, a ilustrace byly etnicky rozmanité. HARDWARIO totiž stavebnice prodává po celém světě.
V novém vizuálním stylu jsme ve velkém začali tvořit ilustrace ke článkům, do on-line akademie a také k tištěné příručce.
„HARDWARIO nám nejprve dodalo několik vlastních ilustrací, ze kterých jsme měli při tvorbě vycházet. Ty ale byly příliš abstraktní. Proto náš vizuální tým připravili nový vizuální styl, který pracuje s širší paletou barev a reálněji napodobuje postavy, aby dětem lépe ukázal, jak se přístroj používá. Právě fotografie reálných lidí posloužily grafikovi jako vzor pro tvorbu nového vizuálu.“
Libor Kamenský
— Copywriter, Hook & Tell
O klientovi: HARDWARIO vyvíjí a vyrábí elektronická zařízení pro IoT (Internet-of-Things) aplikace. Dodává je do energetiky, zemědělství, potravinářství, farmacie, správy budov i dalších odvětví.
Do práce na příručce se společnými silami pustili naši interní copywriteři a grafici. Klient nám dal s provedením příručky volnou ruku, trval pouze na tom, aby se vešla do malého kufříku, ve kterém IoT stavebnici prodávají. Také musela obsahovat:
Pomohlo nám, že příručka nebyla první obsah, který jsme pro HARDWARIO tvořili. Předtím už jsme pro HARDWARIO tvořili:
Texty do příručky jsme nejprve sepsali v rozsáhlejší verzi pro web. Při jejich tvorbě nám velmi pomohlo to, že nám HARDWARIO jednu stavebnici darovalo. Díky tomu jsme si IoT stavebnici důkladně vyzkoušeli.
Při tvorbě příručky bylo úkolem copywriterů především to, aby texty na webu přizpůsobili malému tištěnému formátu. Navrhli strukturu příručky a upravili texty do podoby stručných odrážek.
To byla první výzva. V příručce jsme museli programování a sestavování hardwaru vysvětlit tak, aby ho pochopily děti na základních a středních školách. To vše jsme navíc museli dostat do krátkého textu, který se vejde na pár stran formátu menšího než A5. Osvědčily se nám krátké pokyny ve formě číselných seznamů doplněné vysvětlujícími obrázky.
„Líbilo se mi, že jsme se u tohoto projektu jako copywriteři učili programovat, to se nestává každý den. Velké díky patří markeťákovi Lukášovi Fabikovi, který nám vše ochotně vysvětlil. HARDWARIO kit je úžasně vstřícný a hravý produkt a jsem rád, že se nám podařilo jeho vstřícnost a hravost ukázat v textech.”
Libor Kamenský
— Copywriter, Hook & Tell
Texty v příručce jsme také zasadili do tonality odpovídající cílovce dětí a teenagerů. Proto jsme v nich například tykali, používali slovní hříčky, anglická slova a po každém náročnějším kroku chválili. Texty jsou stejně jako stavebnice hravé a plné nadšených emocí.
Chtěli jsme také, aby návody byly nejen souborem pokynů, ale aby zároveň byly pro studenty využitelné a atraktivní. Vcítili jsme se do jejich situace a napověděli jim, jak krabičku využijí ve svém běžném životě. Každý projekt jsme si nejprve sami sestavili, naprogramovali a vyzkoušeli, takže psaní šlo pak téměř samo.
Jakmile byly texty hotové, předali jsme je s klientem programováním nepolíbenému člověku, aby si podle pokynů sestrojil své první chytré zařízení. Ověřili jsme si tak, že copy je pro laika srozumitelné.
Jakmile bylo copy hotové, pustil se do práce vizuální tým. Jako první vytvořil ilustraci na titulní straně.
Grafik ji navrhl tak, aby pozornost čtenáře přitahoval kit, který v ruce drží školák s logem klauna na tričku. HARDWARIO tou dobou používalo klauna jako brandového maskota, takže grafik u každé ilustrace hledal způsob, jak do ní klauna dostat.
Copywriteři usnadnili vizuálnímu týmu práci tím, že každou dvoustránku navrhli jako jeden ucelený blok informací. Dvě strany díky tomu působí jako jeden obrázek. Čtenáři tak nemusí během programování zběsile listovat, ale na novou dvoustránku otočí až ve chvíli, kdy daný krok splní.
Aby příručka působila hravě, vynalézavě a zaujala děti na školách, doplnili jsme ji pestrými barvami a spoustou ilustrací. Inspirovali jsme se u návodů k dětským stavebnicím, kde jsou obrázky vždy výraznější než text a je radost jimi listovat, i když zrovna nic nestavíte.
Kromě ilustrací jsme použili i fotografie, které dětem lépe ukážou, jak stavebnici sestaví. Jednotlivé fáze sestavování nafotil v ateliéru náš fotograf. Později z fotek vytvořil také GIF, který je na webu Hardwaria. Děti díky němu za pár sekund pochopí, jak stavebnici složí, aniž by museli přečíst jediný řádek.
Výrazným grafickým prvkem příručky je kruh. Stavebnice je totiž specifická kulatým tlačítkem ve středu krabičky, jehož funkci si děti naprogramují. „Tlačítko, kterým proměníš svět kolem sebe” se tak stalo ústředním motivem příručky.
Na konec příručky jsme vložili návod, pomocí kterého si děti naprogramují první projekt – tlačítko pro mámu do kuchyně. Když máma tlačítko zmáčkne, dětem přijde zpráva na mobil o tom, že je na stole čeká oběd. Na těchto stránkách ilustrace vystřídaly screenshoty. Na nich děti vidí, jak má jejich programování vypadat. Screenshoty jsme očíslovali, aby bylo jasné, ke kterému řádku se vztahují.
Na závěr jsme příručku opatřili QR kódy, které děti navedou ke stažení nezbytného softwaru nebo je odkážou na další projekty, které si mohou sestrojit. Před odesláním do tiskárny jsme ještě připravili anglickou verzi příručky pro budoucí vynálezce ve Spojeném království.
Zadání k tvorbě příručky jsme dostali na konci července a za měsíc už byly stovky čerstvě vytištěných příruček v kufřících. Díky efektivní spolupráci copy a vizuálního týmu jsme měli prototyp příručky za dva týdny. Poté už se jen ladily detaily a testovalo se, zda i úplní laici podle příručky sestrojí stavebnici a naprogramují tlačítko pro mamku.
„Obsahová agentura (Hook & Tell) pro nás připravili jednoduchou a vizuálně atraktivní příručku, která děti rychle zasvětí do programování s HARDWARIO Kitem. Usnadňuje práci také učitelům, kteří si Starter Kit pořídili jako učební pomůcku do škol. Oceňujeme také rychlost přípravy, protože jsme hotovou příručku potřebovali odprezentovat na zákaznické konferenci”
Lukáš Fabik
— marketingový manažer, HARDWARIO