Máte hotové fotografie, video i připravený nový web. Jen místo dokonalých textů na něm dlí lorem ipsum. V takové situaci se nacházela firma Kloboucká lesní – přitom za necelé tři měsíce měla jejich spolupráce s fotografickým studiem BoysPlayNice a vývojáři z Creative Nights vyvrcholit na vernisáži výstavy Dělat les.
Místo domluvené copywriterky, která na poslední chvíli vypadla, jsme se k týmu přidali my. Web těsně před dokončením a s danou strukturou textů není sice vůbec ideální fází, kdy přizvat copywritery, ale možnost práce pro tak zajímavou značku a na pomezí autorského a komerčního stylu nás nadchla. Ponořili jsme se do nelehkého oboru lesnictví a začali tvořit příběh lesa v šesti webových kapitolách.
O klientovi: Kloboucká lesní se zabývá lesní výrobou, zpracováním dřeva a péčí o les. Mezi její služby patří i doprava a prodej produktů z vlastní pily. K podnikání přistupuje komplexně a udržitelně. V podstatě za každý vytěžený strom jeden vypěstuje a zasadí.
Artově-komerční koncept dával tušit, že si vyzkoušíme práci s tonalitou v takové míře, do jaké nás standardní komerční weby nepustí. Cílem webu totiž není prodat, ale zaujmout, odlišit se a představit komplexní přístup Kloboucké lesní. Poptávky jsou pouze okrajové.
Zásadní na webu byly fotografie, které osobitou poetikou zachycují všechny podoby Kloboucké lesní a její práce. Texty je měly doplnit a dotvářet celkový dojem.
I přes netradiční typ spolupráce jsme začali tradičně úvodním workshopem s týmem z Kloboucké lesní. Zjistili jsme, co všechno v jejich pojetí znamená „dělat les“ a jaké vyznění má jejich nový web mít. Zaměstnanci nás také provedli po pile a celém areálu – ten je natolik unikátní, že bylo hned jasné, že se to propíše i do textu webu.
Po workshopu jsme si vyjasnili tonalitu „vedoucího expedice“ a jakmile jsme věděli, jak budeme psát, zbývalo ještě doplnit fakta. Znovu jsme se tedy vydali do Brumova-Bylnice do sídla firmy a během šesti hodin jsme podle předem nachystané struktury vytvořili přes 30 stran poznámek. S týmem Kloboucké lesní jsme prošli každou z kapitol příběhu, zjišťovali její cíl, komu slouží a co by na dané stránce mělo zaznít.
S tím jsme narazili na další výzvu. Každá kapitola má jinou cílovou skupinu a tedy i jinou míru odbornosti – od 100% odborné po srozumitelnější i pro poučení laiky. Zatímco například kapitoly Velkoškolka Kladíkov a Péče o les cítí na majitele lesů, Doprava nebo Naše produkty mají širší publikum. I laik ale musí číst web s pocitem, že chápe celý smysl (byť možná nerozumí každému pojmu).
Kromě materiálů od Kloboucké lesní jsme si nastudovali i lesní zákon a lesnické weby, žargon jsme nasávali také na oborových internetových diskuzích.
Všechna sdělení jsme museli rozplánovat tak, abychom respektovali navrženou strukturu a fotografie. Díky spolupráci Kloboucké lesní a Martina Tůmy z BoysPlayNice, autora celého kreativního konceptu, se nám ale podařilo texty dodat včas, aby se web spustil včas před vernisáží.